Çocuk Gelişimi

Çocuk Gelişimi, 0-18 yaş aralığında bulunan çocukların gelişimini bütünsel olarak ele alan, başta fiziksel, sosyal, duygusal, zihinsel olmak üzere tüm gelişim alanlarına yönelik tarama değerlendirme ve tanılama yapan bir bölümdür. Eğitim programı; çocukların zihinsel, dil, motor, öz bakım, sosyal ve duygusal gelişim süreçleri ile bu süreçlerin tanılama, izlenme ve desteklenme yöntemlerine ilişkin alanlara yoğunlaşır. Mezunlar, normal gelişim gösteren çocuklardan, özel gereksinimli akut veya kronik hastalığı olan çocuklara kadar geniş bir alanda çocuğa, aileye, eğitimcilere ve nihayetinde topluma hizmet verirler. Çocukların sağlıklı gelişimi toplumların geleceğinin teminatıdır.

Çocuk Gelişimi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Çocuk Gelişimi Bölümü mezunları, hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilirler. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çatısı altındaki kurumlarda, Milli Eğitim Bakanlığı ve Çocuk Esirgeme Kurumlarında, Rehberlik ve Araştırma Kurumlarında, Halk Eğitim Merkezlerinde, Sağlık Bakanlığına bağlı birimlerde, üniversite hastanelerinde, özel anaokulları, kreş ve çocuk yuvalarında çalışma imkânına sahiptirler. Ayrıca üniversitelerde yüksek lisans ve doktora programlarına katılabilir, araştırma/öğretim görevlisi olabilirler.

Ülkemizde, mezuniyet sonrası Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokulların ana sınıflarında veya bağımsız anaokullarında kadrolu okul öncesi öğretmeni olarak çalışmak isteyen öğrencilerimiz alanlarında tezsiz yüksek lisans yaparak ya da Pedagojik Formasyon Eğitimi alarak atanabilmektedirler.

Çocuk Gelişimi

Whatsapp Destek

Sevda YÜCEL

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?