Beslenme ve Diyetik

Beslenme ve diyetetik besin maddelerinin insan sağlığı üzerine olan etkisini ve besinleri nasıl tüketmemiz gerektiğini araştıran bir bilimdir. Sağlığı korumak ve sürdürmek için diyetisyenlere yani beslenme ve diyetetik bölümüne ihtiyaç artmıştır. Hızla yayılan ve dünyanın ortak bir sorunu haline gelen obezite ile savaşta beslenme ve diyetetik bölümü büyük bir öneme sahiptir. Diyetisyenler sadece kilo verdirmek amacıyla diyet listesi vermezler. İnsan vücudunun çalışma düzenine uygun olarak hazırladıkları diyet listesini sağlığı korumak ve geliştirmek için de kullanırlar.

Beslenme ve Diyetik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Beslenme ve diyetetik bölümü mezunları, diyetisyen olarak mezun olurlar. Bu çerçevede yer alan bir çok alanda iş bulma imkânlarına sahiptirler. Özel sağlık merkezlerinde diyetisyen olarak çalışabilirler.
Özel ve kamu hastanelerinde diyetisyenlik yapabilirler. Araştırma ve geliştirme firmalarında uzman olarak çalışabilirler. Ayrıca Diyabet ünitelerinde, zayıflama merkezlerinde, spor kulüpleri ve otellerde, okullarda ve kreşlerde, huzurevlerinde, onkoloji ünitelerinde ve besin pazarlama hizmetleri sunan şirketlerinde iş bulma imkanları vardır.

Beslenme ve Diyetik

Whatsapp Destek

Sevda YÜCEL

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?