Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar Bilimi: Bu bilim dalı, veri barındırıp bunun üzerinde işlem yapmayı sağlayacak yapılarda, belirli amaçlara ulaşmak için verilerin nasıl işleneceği ile ilgilenir. Bilgisayar biliminin temelinde mantık ve matematik vardır. Bu iki disiplin engin ve köklü yapıları ile Bilgisayar Biliminin tanım ortamını oluşturur. Yazılım Mühendisliği: Yazılım mühendisliği gerçek makineler üzerinde hızlı, verimli ve güvenli çalışan ekonomik yazılım elde etmek için mühendislik prensiplerinin kullanılmasıdır. Bir yazılım projesinde proje yönetimi, tasarımcılar, çözümleyici - programcı, kalite kontrol uzmanları, gerçekleştirilen yazılımın test edilmesinden sorumlu kişiler bulunmaktadır. Bilgisayar Mühendisliği bölümünün temel ders içeriklerinden bir tanesi de mühendis adaylarının bir yazılım projesinde çalışabilecek düzeye getirilmesidir.Sistem Tasarımı: Bir sistemi programlamaya başlamadan önce yapılacak işlerin iyi düşünülüp belgelenip onaylanıp ondan sonra programlamaya geçirilmesi Sistem Analizi ve Sistem Tasarımı aşamalarından sonra olmaktadır. İyi bir bilgisayar mühendisi tüm bu işlemleri ve aşamaları çok iyi bilmek zorundadır.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Bilgisayar mühendisleri pek çok pozisyonda çalışabilme imkanına sahiptir. Genellikle bilgisayar mühendislerinin en çok tercih ettiği alanlardan biri de bilgisayar yazılımları ile ilgili olan alandır. Yazılım alanlarında çalışan bilgisayar mühendisleri planlama, analizi kodlama gibi sektörlerde çalışabilmektedir.

Bunun yanı sıra bilgisayar mühendisleri akademik kariyer üzerine de yönelebilmektedir. Formasyon eğitimlerini alan bilgisayar mühendisleri aynı zamanda okullarda öğretmenlik yapabilme imkanlarından da yararlanabilmektedir. Ayrıca yüksek lisans gibi eğitimleri alan bilgisayar mühendisleri üniversitelerde eğitimci olarak da görev yapabilmektedir.

Bilgisayar Mühendisliği

Whatsapp Destek

Sevda YÜCEL

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?