Elektrik-elektronik Mühendisliği

Elektrik-Elektronik Mühendisi genel olarak elektrik sistemlerinin ya da elektronik ve bilgisayar alet ve sistemlerinin tasarlanması, uygulanması, ve kontrolü konuları üzerinde çalışır. Dünyada ve Türkiye'de öğrenciler tarafından en çok tercih edilen bölümlerdendir. Bundan dolayı iyi düzeyde alt yapısı, mesleki alanda kendini yetiştirmiş ve yetenekli mühendisler yurtiçi ve yurtdışında  kolaylıkla iş bulabilirler.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Elektrik enerjisinin nükleer, hidrolik ve rüzgar gibi diğer kaynaklara dayalı üretimini sağlar. Üretiminden tüketimine kadar geçen süreçte plan, proje ve uygulamasını yapar. Elektrik enerjisi üreten ve tüketen tesislerin proje,montaj ve işetmesinde görev alır. Haberleşme, endüstriyel,tıbbi cihazlarda yani elektronik aletlerin olduğu her alanda görev alırlar. Elektronik teçhizatlar için proje yapar, resimli şemalar hazırlar ve bu iş gerekli olanl iş gücünü,maliyetini ve yöntemini hesaplar.

Elektrik Elektronik Mühendisleri diğer mühendislik dalları arasında çok geniş çalışma alanına sahip olan mühendisliklerden biridir. Elektrik santralleri, şantiyeler ve laboratuarlarda, proje için ise ofislerde, tıbbi elektronik cihazlar içinde hastanede çalışırlar. Çalışma şekilleri genellikle tam gün olup zaman zaman seyahat etmeleri gerekmektedir. Kimi zaman ise hafta sonu çalışmaları gerekebilir. Bazen tek bazen de diğer mühendislerle grup halinde çalışması gerekebilir.

Elektrik-elektronik Mühendisliği

Whatsapp Destek

Sevda YÜCEL

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?