İç Mimarlık

İç mimarlık, her türlü kapalı ya da yarı açık mekânı, o mekânın işlevine uygun bir biçimde, strüktürel ve estetik değerleri göz ardı etmeden düzenlemektir. Kısaca tanımlayacak olursak “İç mimarlık mekâna anlam katma sanatıdır.”

Biraz detaylandıracak olursak iç mimarlık, her türlü yapının (konut, konaklama mekânları, tarihi mekânlar, ticari mekânlar, sosyal yapılar vs.) iç mekân düzenlenmesinden iç mekân mobilyalarının üretilmesine hatta mekânda yer alan, mekânın kimliğini yansıtacak her ürünün(logo, amblem, ambalaj, servis ürünleri vs.)tasarlanmasına kadar büyük bir alanı kapsar. Bunların yanında fiziksel gereksinimler(sıcaklık, nem, ışık, ses vs.) ve psikolojik gereksinimler(estetik, beğenme, davranış yaşayış biçimi, kültürel seviyesi vs.) de göz ardı edilemez.

İç Mimarlık Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

İç mimar unvanı alan mezunlar; mekan tasarımında ilk araştırmalardan yapının bitimine kadar olan süreçte yer alırlar ve mekanların konum, boyut ve ekipmanlarını belirlerler. Müşterinin ihtiyaçlarını, hedeflerini, yaşam tarzını ve güvenliği için gereken noktaları saptayarak, mekan, donatım ve mobilyalarla ilgili uygun, işlevsel ve estetik değerlere sahip tasarımlar yaparlar. İç mimarlar, endüstride, mobilya tasarımcısı olarak da görev alırlar. Ayrıca, eski eserlerin korunması ve restore edilmesi çalışmaları da iç mimarların çalışma alanlarındandır. İç mimarlar çalışmalarını tasarım aşamasında büro, uygulama ve denetim aşamasında ise yapılarda gerçekleştirirler.

BÖLÜM DERSLERİ

1. SINIF 2.SINIF 3. SINIF 4. SINIF
İNGİLİZCE ANLATIM TEKNİKLERİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇ MİMARİDE DETAY ÇÖZÜMLEME
TEKNİK RESİM BİLGİSAYARLI ANLATIM TEKNİKLERİ ERGONOMİ İŞYERİNDE UYGULAMA
TEMEL SANAT EĞİTİMİ İNGİLİZCE İNSAN VE ÇEVRE İLİŞKİLERİ BİLGİSAYAR ORTAMINDA PROJE SUNUM TEKNİKLERİ
TEMEL TASARIM PROJE MİMARLIK TARİHİ BİTİRME PROJESİ
YAPI BİLGİSİ SANAT TARİHİ MOBİLYA İÇ MEKANDA BİTKİSEL TASARIM
MEKAN ORGANİZASYONU YAPI MALZEMESİ İNCE YAPI  
PROJEYE GİRİŞ ELEŞTİREL YARATICI DÜŞÜNME YAPI DONATIMI  

 

İç Mimarlık

Whatsapp Destek

Sevda YÜCEL

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?