İmalat Mühendisliği

Endüstrinin en temel unsuru olan imalat, endüstrinin ihtiyaçlarına paralel bir şekilde teorisi ve aynı zamanda uygulaması profesyonel boyutta olan mühendislere de ihtiyaç duymasına neden olur. Düşünce ve soyut halde olan herhangi bir tasarımın, en düşük maliyet ve en hızlı şekilde somut hale dönüştürme imalat mühendisliğinin ilgi alanıdır. Bu sürecin tamamında farklı pozisyonlarda yer alabilir.

Bilim ve teknoloji desteğiyle, imalat süreçlerini oluşturma, planlama, imalat problemlerinin çözümü, farklı mühendislik alanlarının projelerde yer alması sırasında, alanlar arasında iletişim ve koordinasyon oluşturma, imalat mühendisliğinin becerileri arasında yer alır.

Makine mühendisliğinin bir alt alanı olan imalat mühendisliği, aynı zamanda sanayinin ihtiyacı ve talebi doğrultusunda oluşmuş bir mühendisliktir. Bu açıdan disiplinler arasında iletişim ve koordinasyon sağlama özelliğine de sahiptir. Bu avantaj aynı zamanda imalat mühendisliği mezunlarının iş bulma konusunda sıkıntı yaşamaması durumu da oluşur.

İmalat Mühendisliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

İmalat gerçekleştirilen her alanda ihtiyaç duyulan profesyonel bir iş gücüdür. Mühendislik birikimi, alansal becerileri, matematik ve analitik düşünme biçimi, imal edilmesi daha önce düşünülmemiş herhangi bir ürünün bile, çok başarılı bir ekonomik ürün haline getirilmesi sürecini aşama aşama yürütür. Dolayısıyla imalatın ve dolayısıyla endüstrinin her alanında farklı pozisyonlarda ve hatta tüm pozisyonlarda kolaylıkla yer alabilir. Doğrudan sanayinin ihtiyacı doğrultusunda ve sanayinin talebi nedeniyle oluşan meslek, bu sebeple çeşitli özelliklere de sahiptir. Disiplinler ve mühendislik alanlarının tüm imalat süreci içerisinde ki rolleri bu alanların birbirleri arasında ki iletişimleri imalat mühendisleri tarafından kolaylıkla sağlanır. Yanı sıra pratikte gerçekleşen tüm sorunlarla, mühendislik ve teori arasında ki sorunların çözümünde önemli görevler üstlenir.

Çok geniş bir kapsama sahip olan ilgi odağının yanı sıra, sunabildiği profesyonel ve bilimsel bakış açısı, mezunlarının iş bulma sıkıntısı yaşamadığı bir bölüm olmasına neden oluyor. Sanayinin her alanında imalat süreçlerinin olması özel sektörde iş bulma sıkıntısını ortadan kaldırıyor. Bunun yanında kamu da da aynı şekilde ciddi bir talebin olması, iş konusunda bölüm mezunlarının sorun yaşamamasını sağlıyor. Makine ve çeşitli alanlarda araştırma ve analiz kuruluşları, üniversitelerde akademisyenlik gibi seçenekler ise, imalat mühendisleri için her zaman diğer bir seçenek olarak kalıyor.

Yaşam standartlarımız açısından endüstrinin ve imalatın öneminin çok büyük olması, aynı zamanda bu bölüm mezunlarının sürekli daha gözde bir meslek grubu oluşturmasına neden oluyor. Bu alanda sürekli artan talebe yanıt olarak uzman iş gücüne ihtiyaç duyan sanayi, aynı zamanda eğitim süreçlerinin kendi ihtiyaçlarına göre odaklanmasında da rol oynuyor. Hal böyle olunca bu bölüm mezunlarının iş bulma konusunda sorun yaşamamaları avantajı da oluşuyor. Pek çok mühendislik bölümü mezunları iş konusunda sorun yaşamıyor ancak, imalat mühendisliği gibi bazı mühendislikler ise, hali hazırda az olan mezun sayısı ve giderek artan ihtiyaç nedeniyle bu konuda daha avantajlı bir bölümdür.

BÖLÜM DERSLERİ

1.SINIF 2.SINIF 3.SINIF 4.SINIF
İNGİLİZCE İSTATİSTİK EKONOMİ ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ
FİZİK STATİK İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ OTOMASYON TEKNİKLERİ
TEKNİK RESİM TERMODİNAMİK MAKİNA ELEMANLARI ROBOTİK
ÖLÇME VE KONTROL MÜHENDİSLİK MALZEMELERİ AKIŞKANLAR MEKANİĞİ KOMPOZİT MALZEMELER
MÜHENDİSLİĞE GİRİŞ DİNAMİK SİSTEM DİNAMİĞİ VE KONTROL ENDÜSTRİ VE KARİYER
MATEMATİK MUKAVEMET YAPAY ZEKA BİTİRME ÖDEVİ
MALZEME BİLİMİ İMAL USULLERİ MEKANİZMA TEKNİĞİ  
KİMYA SAYISAL ANALİZ SANAL GERÇEKLİK UYGULAMALARI  

 

İmalat Mühendisliği

Whatsapp Destek

Sevda YÜCEL

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?