Beslenme ve Diyetik

Beslenme ve diyetetik besin maddelerinin insan sağlığı üzerine olan etkisini ve besinleri nasıl tüketmemiz gerektiğini araştıran bir bilimdir. Sağlığı korumak ve sürdürmek için diyetisyenlere yani beslenme ve diyetetik bölümüne ihtiyaç artmıştır. Hızla yayılan ve dünyanın ortak bir sorunu haline gelen obezite ile savaşta beslenme ve diyetetik bölümü büyük bir öneme sahiptir. Diyetisyenler sadece kilo verdirmek amacıyla diyet listesi vermezler. İnsan vücudunun çalışma düzenine uygun olarak hazırladıkları diyet listesini sağlığı korumak ve geliştirmek için de kullanırlar.

Beslenme ve Diyetik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Beslenme ve diyetetik bölümü mezunları, diyetisyen olarak mezun olurlar. Bu çerçevede yer alan bir çok alanda iş bulma imkânlarına sahiptirler. Özel sağlık merkezlerinde diyetisyen olarak çalışabilirler.
Özel ve kamu hastanelerinde diyetisyenlik yapabilirler. Araştırma ve geliştirme firmalarında uzman olarak çalışabilirler. Ayrıca Diyabet ünitelerinde, zayıflama merkezlerinde, spor kulüpleri ve otellerde, okullarda ve kreşlerde, huzurevlerinde, onkoloji ünitelerinde ve besin pazarlama hizmetleri sunan şirketlerinde iş bulma imkanları vardır.

BÖLÜM DERSLERİ

1.SINIF 2.SINIF 3.SINIF 4.SINIF
BESLENME VE DİYETİĞE GİRİŞ TOPLUM SAĞLIĞI VE BESLENME ANNE VE ÇOCUK BESLENMESİ MESLEKİ İLETİŞİM BECERİLERİ
TEMEL KİMYA BESİN TEKNOLOJİSİ TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ DÜNYA MUTFAK SANATLARI
TEMEL FİZYOLOJİ BESİN KİMYASI HASTALIKLARDA TIBBİ BESLENME TEDAVİSİ BESLENME VE SAĞLIK PSİKOLOJİSİ
TEMEL ANATOMİ BESLENME BİYOKİMYASI SAĞLIK BİLİMLERİNDE ARAŞTIRMA YÖNT. BİTİRME ÖDEVİ
BESLENME İLKELERİ İŞLETME YÖNETİMİ ÇOCUK HASTALIKLARINDA BESLENME STAJ
ORGANİK KİMYA BESİN KONTROLÜ BİYOİSTATİSTİK  
FİZYOLOJİ BESLENME BİYOKİMYASI BESLENME EKOLOJİSİ  
TIBBİ BİYOLOJİ      

 

Beslenme ve Diyetik