Makina Mühendisliği

Mühendislik faaliyetlerinin en eskisi ve en geniş mühendislik alanı olan makina mühendisliği, makinalar, enerji ve imalat yöntemleri ile ilgilenir. Makina mühendisleri endüstrinin tüm dalları için makina tasarlar ve imal ederler. Örneğin; türbinler, presler, hafriyat makinalari, havalandırma, iklimlendirme ve soğutma sistemleri, yapay organ ve uzuvlar, uçaklar, dizel lokomotifler, otomobiller, kamyonlar, ulaşım araçları için motorlar vb. Makina mühendisi, çalıştığı kurumun yapısına göre, mekanik sistemlerin, gaz ve buhar tribünlerinin, pistonlu kompresörlerin, nükleer reaktörlerin, içten yanmalı motorların, soğutma, ısıtma, havalandırma sistemlerinin tasarımını yapar, geliştirir,üretir. Bunu yaparken kullanışlılık ve ucuzluk faktörlerini göz önünde bulundurur.

Enerji alanında makina mühendisleri, elektrik jeneratörlerini tahrik edecek hidrolik türbinleri ve buhar gücü oluşturacak kazanları, motorlar, türbinler ve pompaların tasarımı, üretimi ve çalıştırılmasıyla ilgilenirler. Enerji santralleri tasarlar, çalıştırır ve yakıtların ekonomik yanması, ısı enerjisinin mekanik güçe dönüştürülmesi ve bu gücün yararlı işler yapmak için kullanılması ile ilgilenirler. 

Isıtma, havalandırma ve iklimlendirme alanında makina mühendisleri; ev, işyeri ve endüstriyel tesislerde havanın sıcaklık ve nemini kontrol ederek şartlandırılmasını sağlarlar. Besinlerin soğuk tutulması, soğuk depolama ve buz üretim tesisleri için gerekli donanım ve sistemleri tasarlar, geliştirir ve üretirler.

Makina mühendisleri ayrıca yolcu, savaş ve yük gemilerinde makina tasarımında, otomotiv endüstrisinde otomobiller, kamyonlar ve otobüslerin karoseri ve tüm yedek parçalarının tasarım ve üretiminde, havacılık ve uzay endüstrisinde uçak ve uzay araçlarının tasarım ve üretiminde çalışmaktadırlar.

BÖLÜM DERSLERİ

1.SINIF 2.SINIF 3.SINIF 4.SINIF
MATEMATİK AKIŞKANLAR MEKANİĞİ MEKANİK TESİSAT ÜRÜN DİZAYNI
FİZİK YAKITLAR VE YANMA TERMODİNAMİK MEKANİK TESİSAT
TEMEL ELEKTRİK-ELEKTRONİK ÖLÇME VE KALİTE MEKATRONİK VE ROBOTİK MODERN MAKİNA SİSTEMLERİ
STATİK VE DİNAMİK KONTROL SİSTEMLERİ TİTREŞİM BİTİRME ÖDEVİ
MUKAVEMET VE KATI MEKANİĞİ ISI TRANSFERİ MALZEME  
       
       

 

Makina Mühendisliği

Whatsapp Destek

Sevda YÜCEL

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?